PŘESTÁVKA
středa 24. září 2008
čtvrtek 18. září 2008
Excalibur k prodeji?
Asi vás zajímá, jak dopadlo to focení pro internetový obchod. Modelky byly ok, prádlo bylo ok, ale ty fotky... Jsou takové, že je nemohu použít... Focení tedy budu muset v budoucnu zopakovat, ale s jiným fotografem. Je to škoda, protože výběru fotografa jsem věnoval spoustu času a také samotné focení (modelky, vizážistka, kadeřnice, pronájem studia atd. nebyly zadarmo). Znamená to také velké zpoždění, protože v těchto dnech jsem plánoval zprovoznění www stránek.
Jedno je jisté: dokud nebude internetový obchod funkční a stabilizovaný, nebudu se pouštět do papírového Excaliburu. Excalibur tedy zatím o pár měsíců odkládám. Je to samozřejmě škoda, ale je určitě lepší, když se start odloží, než kdyby projekt skončil kvůli tomu, že jsem mu nevěnoval potřebnou péči. Vím ale také, že by bylo nejlepší příjít na trh s Excaliburem co nejdříve. Proto se nebráním prodeji ochranné známky Excalibur, pokud by se objevil solidní subjekt, který by chtěl Excalibur vydávat. Takto jsem kdysi prodal Level, který dnes vydává Burda com. a bylo to určitě lepší, než kdyby projekt Level dodnes ležel v šuplíku. Takže jsem velice zvědavý, jak na tom Excalibur bude za rok. Jestli ho bude vydávat třeba RF-HOBBY nebo jestli budu vydavatelem já. V každém případě ho nechci nechat ležet v šuplíku. Jaký je váš názor?
sobota 23. srpna 2008
Modelky a hry
Tak jsem téměř zapomněl na Excalibur. Ono se není čemu divit. Když se mi po bytě / ateliéru prohání polohané modelky, tak se na Excalibur nedá soustředit. Příští víkend máme focení pro úplně nový internetový obchod se spodním prádlem a s plavkama, takže jsem teď úplně mimo. Kromě výběru modelek a prádla vymýšlím design obchodu a procházím na netu různé producenty e-shopů, ale asi na českém trhu neexistuje e-shop, který by splňoval mé představy o vzhledu stránek. Kdybyste věděli o nějakém graficky orientovaném e-shopu (podpora flashe, videa, zoom atp.), tak mi napište odkaz, díky moc. Graficky to chci udelat hodně lákavé (to prádlo si o to říká) a funkce e-shopu by měly být téměř neviditelné (jen pár tlačítek a košík). Asi tak něco mezi Frederick's a Bugatti. Nejvíc času mi pak zabere tvorba samotných dat a doladění e-shopu. Chci to celé zvládnout co nejdříve, abych se zase mohl vrhnout na Excalibur.
neděle 27. července 2008
Skeny starých Excaliburů
Jakožto držitel autorských práv jsem se rozhodl dát souhlas k oskenovaní a uveřejnění skenů starých čísel Excaliburu 0 až 80 kdekoli na internetu za těchto podmínek:
1. skeny budou k dispozici zdarma
2. u každého skenu bude uveden autor skenu a odkaz na www.excaliburblog.cz
3. autor skenů napíše do komentářů k tomuto článku adresu zveřejněných skenů
Na zveřejněné stránky se skeny zde budou odkazy, takže skeny starých Excaliburů snadno a rychle najdete. Dnes zveřejňuji první odkazy a prosím autora o doplnění odkazu www.excaliburblog.cz.
Vyhovuje vám to takto? Nebo ještě chcete náhledy titulních stránek?
Excalibur 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 18+, 19, 19+, 20, 20+, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50 ,51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80
úterý 22. července 2008
Pokusy na výběrech
Na Excalibur jsem nezapomněl, jen se zatím soustředím na to "ostatní", abych si tak uvolnil čas pro Excalibur v poprázdninovém období. Minulý týden jsem se věnoval hlavně Hernímu výběru. Jeho prodejnost pomalu klesá a tak jsem se rozhodl provést na něm pokusy. Zaprvé dávám postupně do distribuce některé Herní výběry podruhé a zadruhé poprvé testuji "Excalibur cenu" 49 Kč. Protože původní cena Herního výběru byla 99 Kč, tak ta současná 49korunová by měla znamenat oživení poptávky. Začal jsem Herním výběrem číslo 49. K sehnání je ode dneška u vybraných stánků s denním tiskem. Jsem docela zvědavý, jak se "Excalibur cena" projeví. Samozřejmě stále je možné koupit na www.excal.cz ostatní Herní výběry a různé hry z edice "Nejlepší hry" jako jsou např. Spellcross, I Have No Mouth and I Must Screem, Mig Alley, Nový Robinson atd. Cena za Herní výběr nebo za hru je 40 Kč. Excalibur Classic pak přijde na 200 Kč a jeho cena se bude postupně zvyšovat (skladování je náročné, je těžké ho uchránit před slizem).
čtvrtek 10. července 2008
Dobré zprávy
Anketa dopadla nečekaně dobře pro tištěný Excalibur. Excalibur čistě na internetu by chtělo jen 10% z vás, tištěný Excalibur 90% (z toho 18% v kombinaci s internetem). Dobře to vypadá i s redakcí. Je již téměř sestavena a konečně má šéfredaktora. Na novém Excaliburu ale zatím nepracuje, neboť dosud není na 100% jisté, že papírový Excalibur opravdu bude vycházet. Rozhodující bude inzerce, dosavadní největší slabina Excaliburu. Proto se nyní soustředím na přípravu materiálů pro inzerenty. Prvním krokem bude logo Excaliburu a celkový vzhled titulní strany Excaliburu. A tak je jasné, co bude tématem příštího článku.
sobota 28. června 2008
Excalibur a inzerce
Zase uplynul další týden. A co Excalibur? Bude nebo nebude?
Přiznávám se, že v posledních dnech jsem se soustředil hlavně na jiné činnosti, než je Excalibur. Vydělávají mi peníze i na budoucí Excalibur a přílišným soustředěním na Excalibur jsem je hodně odsouval do ústraní. Nicméně přípravné Excalibur práce pokračují. Jestli papírový Excalibur nakonec bude rozhodnou 3 zásadní parametry: zájem o papírový Excalibur, kvalitní redakce a příjem z inzerce.
Zájem o papírový Excalibur
Podle vašich reakcí to vypadá, že "papírově" by zájem o papírový Excalibur byl. Nicméně Excalibur bude mít i jiné cílové skupiny a průzkum si budu muset nechat udělat ve všech těchto skupinách. Nejdříve začnu zde, na Excalibur blogu anketou (je to nejrychlejší a je to zadarmo), takže kdo má zájem, může klikat.
Redakce
Nyní se zaměřuji na sestavení co nejlepší redakce (už nesháním jednotlivé autory). Vypadá to nadějne, v této chvíli mám přislíbenou spolupráci s několika skvěle píšícími redaktory a příští týden mne čeká setkání s možným šéfredaktorem Excaliburu. Jakmile bude sestaveno předběžné jádro redakce, probereme v redakci možnosti všech verzí Excaliburu a pak doladíme strukturu a styl. Takže kandidáti na autory: vydržte, rozhodovat o Vašem působení bude až budoucí redakce, já to opravdu nestíhám a ani nejsem oprávněn rozhodovat za redakci.
Inzerce
Do papírového Excaliburu se pustím až budu mít zajištěnou inzerci v dostatečném objemu. Právě schopnost získat inzerci byla nejslabším místem mého vydavatelství a to stále trvá. Vydavatelé Levelu a Score mají 1000x lepší možnost získat inzerci již do prvního čísla - mají portfólio dalších časopisů, mají spoustu inzerentů a samozřejmě mají též rozsáhlé a zkušené inzertní oddělení. Ani jedno z toho nemám. Až bude jasná podoba Excaliburu a to včetně redakce, grafické úpravy, loga, struktury čtenářů atd., pak mohu nechat udělat Excalibur mediaplán pro inzerenty a začít pracovat na získávání inzerentů. A pokud se podaří získat alespoň 8 placených stránek inzerce, pak bude mít nový Excalibur zelenou (bude to tedy určitě až po Invexu, možná vyjde první Excalibur až v prosinci nebo v lednu). Právě inzerce tak pravděpodobně bude tím rozhodujícím kritériem, jestli se pustit do papírového Excaliburu. Pokud máte nápady, jak tento problematický bod vyřešit, rád si vyslechnu vaše názory: možná, že pak opravdu bude mít Excalibur šanci!
úterý 17. června 2008
Týden bez internetu
Tak jsem zpět. Někteří z vás již byli trochu netrpěliví a Excalibur pomalu odepisovali. A přitom důvod mé odmlky byl tak prostý. Ne, nebyl jsem na dovolené. Na vlastní kůži jsem si vyzkoušel, jaké to je nemít více než týden přístup na internet. Velice doporučuji, měli byste si to také vyzkoušet! A tak jsem si na dnešek vybral z Vašich komentářů jako hlavní myšlenku tohoto článku názor jednoho anonyma:
"Jedine co ma budoucnost je INTERNET... papir mag is death."
OPRAVDU byste si kupovali papírový Excalibur, jestliže je na internetu nekonečně herních informací?
OPRAVDU byste šli každý měsíc do trafiky a dali 50 korun za Excalibur?
čtvrtek 5. června 2008
Grand Theft autor
Soutěž oblíbených autorů skočila, děkuji vám za účast. Soutěžní pole ovládla trojice Andrew 56% hlasujících, ICE 51 %, Michal Rybka 41 %. Pak následovala vyrovnaná trojice pronásledovatelů: František Fuka 25 %, Jan Modrák 24 % a Dan Vávra 23 %. Zbytek autorů-odpadlíků dokončil soutěž s odstupem.
A kdo z nich se objeví v Excaliburu? Excalibur nikdy v celé své historii nepřetahoval autory od kunkurence a nebude to dělat ani tentokrát. Žádné Grand Theft autor tedy neočekávejte. Excalibur bude navíc úplně jiný, než ostatní časopisy. I styl psaní bude tedy odlišný. A tedy i redaktoři a autoři budou z jiných zdrojů, než z konkurenčních herních časopisů. Ale budu se snažit na stránky Excaliburu dostat "odchovance Excaliburu" Andrewa a ICEho - uvidíte sami, zda se to povedlo či nikoli.
Sestavování redakce pokračuje, zatím jsem předběžně domluvil účast několika kvalitních redaktorů a autorů. Je to podobné, jako sestavování fotbalového týmu. Každý hráč tam má své místo, musí si vycházet vstříc a hrát v prospěch celého týmu. Pokud se podaří redakci sestavit do konce června, Excalibur by se mohl v průběhu září / října objevit na trhu. V každém případě musí být zaručena kvalita obsahu a proto závazný termín zatím určený není.
A i když už to vypadalo, že Excalibur je vymyšlen, stále se objevují další vylepšení, mnohdy zcela zásadní. A to je na tom to nejlepší - přijít s něčím naprosto novým. S něčím, co naprosto nikdo nečeká a co ani Vy samotní jste ještě před nedávnou dobou netušili, že je možné to použít. Ono vlastně téměř všechno na světě už je vymyšleno. Ale jde o kombinace, o správnost použití toho či onoho na tom či onom místě v té či oné souvislosti. Někdy je to tak jednoduché, že je až s podivem, že to ještě neexistuje. Jde o odstup, podívat se na to jinýma očima - a pak to celé sestavit, zjednodušit až na maximální možnou míru. A také to vzít z praktické roviny - jestli je to možné nyní zrealizovat, jestli to nebude příliš komplikované na realizaci, co to může pokazit, jestli se čtenáři raději nepodívaji zdarma na internet, jak to bude s inzercí atd. A když všechny tyto body jsou v pořádku, tak pak pár dnů dělat něco jiného. A pak se k tomu vrátit a soustředit se na svoji intuici. Jestli má člověk pocit nejistoty výsledku nebo naopak nezměrné jistoty, že je to přesně ono a že on sám by si to koupil. A pak se vrhnout plnou silou do realizace. Vlastně je to úplně jednoduché...
úterý 3. června 2008
Opravdu hodně nezajímavé!
Teď probíhají přípravné práce na Excaliburu. Není to moc zajímavé téma, tak to snad ani nečtěte.
Právě jsem se vrátil z jednání o distribuci Excaliburu společností PNS. O Excalibur PNS "bojuje" se společností Mediaprint, obě společnosti chtějí exkluzivitu v distribuci po vzoru současného distribučního modelu iPhone. PNS dokáže zajistit "plné pokrytí" v rámci ČR a má skvěle fungující informační systém o jednotlivých prodejních místech. Počáteční náklad jsme vzhledem k zaměření Excaliburu a jeho nízké ceně předběžně stanovili v rozsahu 40 000 - 60 000 výtisků s tím, že po několika prvních číslech vyhodnotíme prodej a pokud se Excalibur dostane do top 50, tak PNS nabídne Excalibur do Tesca k rohlíkum atp. Vyšší náklad je výhodnější pro získání většího počtu prodejních míst a lepších pozic na pultech. Časopisů totiž vychází zhruba 2 000, ale do trafiky se jich obvykle vejde jen cca 150. Jednání bylo skvělé a mohu už nyní říci, že Excalibur má zajištěnou kvalitní distribuci.
Ještě mne čeká jednání v Mediaprintu, tak uvidíme, co nabídne. Mediaprint distribuuje Score a Level a má tedy s herními časopisy spíše negativní zkušenosti. Ale Excalibur bude jiný, na něj se zkušenosti s prodejem S / L nedají použít. Distribuci pro Slovensko budu řešit zvlášť, ale jsem již předběžně domluven.
Z jednání s PNS se potvrzuje, že Excalibur musí být otevřený co nejširširšímu počtu čtenářů. A pokud lidi zaujme, pak se z něj může stát "časopis hromadného ničení". Pokud nezaujme, klesne na úroveň odborného tisku pro pár tisíc čtenářů. Kromě obsahu je důležité, aby se v době vydání prvního Excaliburu o něm dozvědělo co nejvíce budoucích čtenářů. Pokud máte nápad na reklamu zdarma, rád ho uvítám.
No a to je konec nezajímavého článku.
sobota 31. května 2008
Raccoon se zmocňuje rohožky
A nyní přichází nečekané instruktážní video na téma "ML (a Excalibur) se zmocňuje trhu s herními časopisy". Ve videu je neherec ML nahrazen (?) dvojníkem, tajemným zvířátkem Raccoonem, trh reprezentuje rohožka. Všimněte si, jak opatrný Raccoon (ML) nejprve nedůvěřivě zkoumá zajištění rohožky. Tato fáze trvá dlouho a ochránci rohožky mají spoustu možností plachého Raccoona odehnat. Raccon však nakonec dosáhne svého cíle - zmocňuje se rohožky!
pátek 30. května 2008
Souboj autorů
Přišlo spousta nominací, tak jsem nelenil a hitparátu utvořil. Vítěz je předem jasný, ale o další medailové pozice bude asi tuhý boj. Můžete tedy začít hlasovat.
čtvrtek 29. května 2008
Oblíbení autoři
Chcete své oblíbené autory v Excaliburu? Tak napište jejich jména + případnou přezdívku do komentářů a až se jich nashromáždí dostatečné množství, hodím jména do ankety a můžete vesele klikat. Uvádějte veškeré své oblíbené autory a to jak z časopisů, tak z internetu. Tak do toho!
vzor: Franta Vomáčka (Kokur), Niki Kočková (Čičina)...
středa 28. května 2008
Špióni, občasní gentlemani a dennodenní děvky
"Každý, kdo vstoupí do služeb mocné zpravodajské organizace, musí vědět, že se jeho nitro dříve nebo později rozpoltí: ten člověk se stane občasným gentlemanem a dennodenní děvkou." Norman Mailer, americký spisovatel.
"Nenávidím novináře. Přicházejí do vojenského tábora a sbírají zde klevety, které pak ve svém tisku vydávají za fakta. Považuji je za špióny, což je vlastně pravda, protože špiony jsou." Generál William Tecumseh Sherman, unionistický velitel v americké občanské válce, 19. století.
A tak jsem se rozhodl obsadit redakci Excaliburu profesionálními novináři - špióny, občasnými gentlemany a dennodenními děvkami. Jedině ti zaručí ten správný výsledek. Excalibur tak bude prvním herním časopisem s tímto složením redakce. Prioritou pro výběr redaktorů bude schopnost dosáhnout profesionálních výsledků. Redakce zajistí kvalitní obsah, vydavatel pak to ostatní. Redakce bude tvořit většinu obsahu Excaliburu, místo však zůstane i pro externí autory. Takže klidně pište, posílejte své ukázky dál, šance stále existuje. Výběr autorů ale bude provádět nová redakce, ne já. A nová redakce, to bude pěkně tvrdá a nesmlouvavá sebranka!
pondělí 26. května 2008
O čem tady vlastně píšete?
Čtenář Fern pařed chvíli napsal: "Myslím si, že z BOMBASTICKÝCH plánů na Super Extra Nový Excalibur a blog jste udělali naprostý GULÁŠ... Gratuluji!!!... Svědčí o tom i to, že netuším kam tento příspěvek zařadit... Nevím o čem tady vlastně píšete... dle mého názoru to nemá ani hlavu, ani patu..." To je přesně ono! I když to čtenář Fern myslel asi trochu jinak, zcela vystihl podstatu: "O čem tady vlastně píšete?"
O čem tady vlastně píšou? To je totiž přesně to, co si říká většina čtenářů všech herních časopisů a herních internetových stránek. Miliony slov, videí, obrázků, článků, recenzí a všeho možného. A přes to všechno je zde ono: "O čem tady vlastně píšou?" A co na to asi říkají ti, kteří denně plní skutečné i virtuální stránky informací o hrách? "Ale vždyť je to přeci jasné! Píšeme o hrách, o tom, jak jsou dobré, o čem jsou, jaké mají nedostatky, jaké přednosti, kdy a proč a zda a nač a to přeci nemusíme vůbec vysvětlovat, to je přeci jasné! Ten, kdo to nechápe, je nějaký cvok nebo někdo, kdo vůbec hrám nerozumí. Ale my píšeme pro takové, jací jsme my, pro hráče a o hrách a je to přeci úplně jasné."
Je to jasné a přes to je ve vzduchu cítit: "O čem to vlastně píšou?". To je ten důvod, proč si většina z nás čte z herních časopisů jen pár článků a ostatní nechá ležet ladem. Samozřejmě, každého baví něco jiného. Ale správný herní časopis by měl zaumout alespoň polovinou svého obsahu a ne jen pár stránkami, jinak nemá právo na existenci. A to je právě cíl Excaliburu. Aby si jeho čtenáři nemuseli klást otázku: "O čem to tady vlastně píšou?".
I proto tady na blogu píšu, že v Excaliburu nebudou recenze - ne jen kvůli aktuálnosti. Časopis, složený převážně z recenzí totiž není příliš zábavné čtení. Ale přitom je potřeba také psát o nových i starších hrách, bez toho by byl časopis pouhou filozofickou publikací. Ale jde o to jak o hrách psát a na co se zaměřit.
Každý případný čtenář chce od časopisu něco jiného. Každý čtenář má svůj oblíbený žánr nebo dokonce jen svoji jednu oblíbenou hru. Přitom jsou tisícovky her různých her, spousta různých žánrů a podžánrů. Navíc je spousta různých herních platforem (několik druhů konzolí, PC, Apple, mobilů atp.). A je spousta různých jiných informačních zdrojů (časopisy, internet).
A aby to nebylo tak jednoduché, tak je ještě několik základních různých skupin čtenářů: pařani (co hrají nejlépe každý den jinou hru), hráči-specialisti (co hrají převážně jednu hru po mnoho týdnů, měsíců či let), příležitostní hráči (občas si zahrají nějakou tu velkou hru), běžní uživatelé PC (co si občas zahají jednoduchou hru - casual, freeware, shareware...) a do toho ještě nehráči (hry je zajímají jako fenomén, ale jinak je nehrají).
Proto si každý časopis musí vybrat, pro koho, o čem a jak bude psát. Podle mého názoru jsou Level, Score a dříve vycházevší Next Level, Doupě, PC Gamer atd. a asi i všechny světové herní časopisy určeny hlavně pařanům. Excalibur má za úkol být otevřený všem skupinám. Také pro to v něm bude většinu obsahu budou tvořit různé všeobecně zajímavé články a herní témata, napsané maximálně čtivě a srozumitelně. A nezbytná část o konkrétních hrách bude zpracovaná podobně, převážně formou qwe (už je to tu zase, pomoc!). Samozřejmě bude pro všechny herní platformy i žánry.
Těď doufám, že už je jasné, pro koho a o čem bude Excalibur. Pokud to stále není jasné, souhlasíte nebo nesouhlasíte s tím nebo máte připomínky, dotazy atd., napište to do komentářů.
neděle 25. května 2008
Excalibur bez recenzí 2
Skandál v Cannes: Herečka Laffite přišla naostro, šaty poté roztáhla: "Tohle jsme opravdu nečekali," nechal se slyšet jeden z přítomných fotoreportérů. "Jsme zvyklí na ledacos, ale takto odvážný kousek nás úplně zaskočil."
A nyní něco úplně jiného:
Světová novinka na Invexu: Excalibur bez recenzí, hráči šílí: "Vůbec jsme tomu nevěřili, že tohle Excalibur opravdu udělá," říká jeden z přítomných hráčů. "Ale qwe je úplně jiný zážitek, je to naprostá bomba!"
Zpět do reality: Vaše názory ohledně recenzí jsou hodně různé, ale mnoho z vás recenze v Excaliburu chce. Excalibur bez recenzí by byl asi opravdu hodně riskantní a mohl by od Excaliburu odehnat spoustu čtenářů. Ovšem na druhé straně je zde internet se svými nekonečnými možnostmi, videi atp. a časopis mu nemůže konkurovat. A také je zde velký problém s aktuálností. Tak jak to tedy bude?
Recenze v Excaliburu opravdu končí. Místo recenzí může být zcela nová část, nazvěme ji pracovně "qwe". To by měla být ta naprostá bomba, zmiňovaná v úvodu. Samozřejmě že zde nemohu prozrazovat přesnou filozofii qwe nebo její podobu. Představte si, že cosi vysaje to nejlepší z "recenze" a smíchá to s dalšími tajnými prvky. A to bude qwe.
Qwe bude konečným ortelem Excaliburu k dané hře a pravděpodobně bude obsahovat výsledné procentuální hodnocení hry. Toto hodnocení bude stoprocentně důvěryhodné - tedy žádné "střílení od boku".
Velký problém. Aktuálnost je v časopise neřešitená, qwe by muselo oproti hrám nebo recenzím na internetu vycházet s měsíčním až s dvojměsíčním zpožděním a to není málo. Ve všech časopisech, všude na internetu si mohou hráči přečíst recenze Částečně zachránit by se to dalo čtrnáctideníkem (zpoždění max. měsíc) nebo týdeníkem (zpoždění max. 14 dnů). Ale zase je zde problém s cenou, v případě čtrnáctideníku by se cena dostala na stovku měsíčně. V každém případě Excalibur začně vycházet jakožto měsíčník.
Samozřejmě qwe se ještě vyvíjí, takže mne nadále zajímají vaše názory na to, co by mělo qwe obsahovat, jak by mělo být rozsáhlé atp. Hlavně se neptejte na detaily qwe, protože to vám prozradí až nový Excalibur.
Tímto je slavnostně "zkoncováno" s recenzemi v novém Excaliburu. A co novinky, v přípravě a preview? Má smysl to tam "strkat"? Zajímá vás, co se chystá za hry, jak se hry v průběhu tvorby mění atd. nebo stačí qwe? Jde mi o to, že časopisy se předhání v informacích o připravovaných hrát takovým způsobem, že si "vystřílí" všechen prach a pak v recenzi obvykle jen opakují to, co už dávno všichni znají. Hra se navíc vyvíjí, doplňuje, upravuje, její části odtajňují a tak nakonec v tom mohu mít čtenáři v hlavě pěkný zmatek. Ale na druhé straně: neuškodil by si Excalibur, kdyby nezveřejňoval předběžné informace o připravovaných "bombách", jako bylo např. Grand Theft Auto IV?
A nyní něco úplně jiného:
Světová novinka na Invexu: Excalibur bez recenzí, hráči šílí: "Vůbec jsme tomu nevěřili, že tohle Excalibur opravdu udělá," říká jeden z přítomných hráčů. "Ale qwe je úplně jiný zážitek, je to naprostá bomba!"
Zpět do reality: Vaše názory ohledně recenzí jsou hodně různé, ale mnoho z vás recenze v Excaliburu chce. Excalibur bez recenzí by byl asi opravdu hodně riskantní a mohl by od Excaliburu odehnat spoustu čtenářů. Ovšem na druhé straně je zde internet se svými nekonečnými možnostmi, videi atp. a časopis mu nemůže konkurovat. A také je zde velký problém s aktuálností. Tak jak to tedy bude?
Recenze v Excaliburu opravdu končí. Místo recenzí může být zcela nová část, nazvěme ji pracovně "qwe". To by měla být ta naprostá bomba, zmiňovaná v úvodu. Samozřejmě že zde nemohu prozrazovat přesnou filozofii qwe nebo její podobu. Představte si, že cosi vysaje to nejlepší z "recenze" a smíchá to s dalšími tajnými prvky. A to bude qwe.
Qwe bude konečným ortelem Excaliburu k dané hře a pravděpodobně bude obsahovat výsledné procentuální hodnocení hry. Toto hodnocení bude stoprocentně důvěryhodné - tedy žádné "střílení od boku".
Velký problém. Aktuálnost je v časopise neřešitená, qwe by muselo oproti hrám nebo recenzím na internetu vycházet s měsíčním až s dvojměsíčním zpožděním a to není málo. Ve všech časopisech, všude na internetu si mohou hráči přečíst recenze Částečně zachránit by se to dalo čtrnáctideníkem (zpoždění max. měsíc) nebo týdeníkem (zpoždění max. 14 dnů). Ale zase je zde problém s cenou, v případě čtrnáctideníku by se cena dostala na stovku měsíčně. V každém případě Excalibur začně vycházet jakožto měsíčník.
Samozřejmě qwe se ještě vyvíjí, takže mne nadále zajímají vaše názory na to, co by mělo qwe obsahovat, jak by mělo být rozsáhlé atp. Hlavně se neptejte na detaily qwe, protože to vám prozradí až nový Excalibur.
Tímto je slavnostně "zkoncováno" s recenzemi v novém Excaliburu. A co novinky, v přípravě a preview? Má smysl to tam "strkat"? Zajímá vás, co se chystá za hry, jak se hry v průběhu tvorby mění atd. nebo stačí qwe? Jde mi o to, že časopisy se předhání v informacích o připravovaných hrát takovým způsobem, že si "vystřílí" všechen prach a pak v recenzi obvykle jen opakují to, co už dávno všichni znají. Hra se navíc vyvíjí, doplňuje, upravuje, její části odtajňují a tak nakonec v tom mohu mít čtenáři v hlavě pěkný zmatek. Ale na druhé straně: neuškodil by si Excalibur, kdyby nezveřejňoval předběžné informace o připravovaných "bombách", jako bylo např. Grand Theft Auto IV?
sobota 24. května 2008
Excalibur bez recenzí
Ano. Hodně z vás stále zmiňuje slovo "recenze". Já to chápu, neboť recenze tvoří kostru všech tuzemských a asi i zahraničních herních časopisů. I v Excaliburu byly recenze od nultého čísla a je těžké si představit herní časopis, který by byl bez recenzí na nové hry. Vždyť o čem by pak byl a kdo by ho četl? A proč si vlastně herní časopis bez recenzí představovat?
Hlavní důvod: aktuálnost. To je obrovský problém tištěných herních časopisů. Jakmile se hra objeví v obchodech, stává se recenze zastaralou a s ní i časopis. Recenze musí předcházet uvedení hry na trh, jinak ztrácí informační hodnotu pro koupěchtivé čtenáře, kteří se podle recenze mnohdy rozhodují, jestli hru koupit či nekoupit, zahrát či nezahrát. A protože časopis je obvykle měsíčník, měla by se v něm recenze objevit nejpozději měsíc před uvedením hry. Když k tomu připočítáme výrobní dobu časopisu a čas, potřebný k zahrání hry, následnému napsání kvalitní recenze, grafické úpravě recenze a vytištění časopisu, dostaneme se minimálně na šest týdnů, spíše na dva měsíce. V takto velkém předstihu by musel redaktor Excaliburu dostat novinářskou kopii, aby vubec mělo smysl psát recenzi. Ale on ji takto brzy téměř nikdy nedostane. Proč?
1. Každá kopie hry, která opustí vývojový tým, je pro celý herní projekt obrovským nebezpečím. Musí být stoprocentně zaručeno, aby se kopie nedostala na internet, protože pak by vydavatel hry přisel o značnou část tržeb. Jde o miliony dolarů. Z tohoto důvodu je počet kopií omezen ne nezbytné minimum. Jako první a mnohdy jako jediní obdrží kopie časopisy s největším vlivem na čtenáře. Většinou to jsou americké časopisy, neboť americký trh je největší. A pak další vybrané časopisy, nejlépe s celosvětovou působností. A obvykle úplně na konci fronty jsou české časopisy a i zde je to v pořadí podle důležitosti časopisu pro vydavatele hry. Excalibur samozřejmě jakožto "nováček" určitě alespoň zpočátku nebude na prvním místě důležitosti.
2. Rychlost internetu je okamžitá, důležitost navštěvovaných herních stránek pro vydavatele her je stále vyšší. Velkou výhodu pro vydavatele hry je také to, že nemusí poskytovat hru v takovém předstihu a obvykle není předstih potřeba vůbec, neboť rychlost zveřejnění recenze je u internetových zdrojů závislá jen na schopnostech recenzenta. Případné zpoždění vyjití recenze oproti vyjití hry je u internetového herního zdroje v řádu dnů. Navíc mnozí vydavatelé her vytváří vlastní herní zdroje a informují čtenáře přímo. Mají tak stoprocentní jistotu, že "recenze" budou stoprocentně kladné. Mnozí čtenáři jim na to ke své škodě skočí.
Excalibur v minulosti zkoušel tento časový handicap prolomit. Jednu dobu úspěšně vycházel jako čtrnáctideník a čtyři čísla to zkoušel dokonce jako týdeník. Nyní, v době internetu, by asi nepomohl ani týdeník, Excalibur by musel být deník. Kdo by ale kupoval herní deník?
Druhý důvod: technologie. Internet nabízí nekonečný prostor. Recenze mohou být nekonečně rozsáhlé, mohou se průběžně doplňovat, mohou tam být připomínky a zkušenosti čtenářů, spousta obrázků ve velkých rozlišeních, videa, demoverze, patche, češtiny a kdo ví, co ještě. Papírový časopis toto nabídnout nemůže.
Má tedy vůbec smysl, aby se herní časopis zabýval recenzováním "starých" her, na které již mezitím vyšly recenze u většiny světových papírových herních časopisů a na všech internetových herních stránkách? Můj názor je, že to smysl nemá. Je to jako psát v měsíčníku o aktuálních denních zprávách. Koho to bude za měsíc zajímat? Excalibur by měl využít výhod tištěného časopisu. A že těch výhod je! Zajímavých herních témat je celá řada. Samozřejmě musí být perfektně zpracovaná, čtivá a zábavná. A díky tomu, že Excalibur nebude odkázán na "dobrodiní" herních distributorů ohledně zapůjčování kopií her pro recenze, bude tak v herní části moci maximálně chránit své čtenáře před nekalou PR (public relations) výrobců a distributorů a to často i dost "drsnými" prostředky prostřednictvím nových rubrik.
Ale i tak: nechyběly by vám v Excaliburu recenze? Nebo je to jinak, než popisuji? Je vaše představa odlišná? Ještě je čas to změnit. Jakmile začne Excalibur vycházet, pak už bude pozdě. Určitá drobná doladění samozřejmě budou možná, ale celková tvář, struktura, design, formát, papír a cena Excaliburu bude daná a pro mnohé z vás zcela nečekaně se měnit nebude. Máte tedy jednu z posledních příležitostí.
Hlavní důvod: aktuálnost. To je obrovský problém tištěných herních časopisů. Jakmile se hra objeví v obchodech, stává se recenze zastaralou a s ní i časopis. Recenze musí předcházet uvedení hry na trh, jinak ztrácí informační hodnotu pro koupěchtivé čtenáře, kteří se podle recenze mnohdy rozhodují, jestli hru koupit či nekoupit, zahrát či nezahrát. A protože časopis je obvykle měsíčník, měla by se v něm recenze objevit nejpozději měsíc před uvedením hry. Když k tomu připočítáme výrobní dobu časopisu a čas, potřebný k zahrání hry, následnému napsání kvalitní recenze, grafické úpravě recenze a vytištění časopisu, dostaneme se minimálně na šest týdnů, spíše na dva měsíce. V takto velkém předstihu by musel redaktor Excaliburu dostat novinářskou kopii, aby vubec mělo smysl psát recenzi. Ale on ji takto brzy téměř nikdy nedostane. Proč?
1. Každá kopie hry, která opustí vývojový tým, je pro celý herní projekt obrovským nebezpečím. Musí být stoprocentně zaručeno, aby se kopie nedostala na internet, protože pak by vydavatel hry přisel o značnou část tržeb. Jde o miliony dolarů. Z tohoto důvodu je počet kopií omezen ne nezbytné minimum. Jako první a mnohdy jako jediní obdrží kopie časopisy s největším vlivem na čtenáře. Většinou to jsou americké časopisy, neboť americký trh je největší. A pak další vybrané časopisy, nejlépe s celosvětovou působností. A obvykle úplně na konci fronty jsou české časopisy a i zde je to v pořadí podle důležitosti časopisu pro vydavatele hry. Excalibur samozřejmě jakožto "nováček" určitě alespoň zpočátku nebude na prvním místě důležitosti.
2. Rychlost internetu je okamžitá, důležitost navštěvovaných herních stránek pro vydavatele her je stále vyšší. Velkou výhodu pro vydavatele hry je také to, že nemusí poskytovat hru v takovém předstihu a obvykle není předstih potřeba vůbec, neboť rychlost zveřejnění recenze je u internetových zdrojů závislá jen na schopnostech recenzenta. Případné zpoždění vyjití recenze oproti vyjití hry je u internetového herního zdroje v řádu dnů. Navíc mnozí vydavatelé her vytváří vlastní herní zdroje a informují čtenáře přímo. Mají tak stoprocentní jistotu, že "recenze" budou stoprocentně kladné. Mnozí čtenáři jim na to ke své škodě skočí.
Excalibur v minulosti zkoušel tento časový handicap prolomit. Jednu dobu úspěšně vycházel jako čtrnáctideník a čtyři čísla to zkoušel dokonce jako týdeník. Nyní, v době internetu, by asi nepomohl ani týdeník, Excalibur by musel být deník. Kdo by ale kupoval herní deník?
Druhý důvod: technologie. Internet nabízí nekonečný prostor. Recenze mohou být nekonečně rozsáhlé, mohou se průběžně doplňovat, mohou tam být připomínky a zkušenosti čtenářů, spousta obrázků ve velkých rozlišeních, videa, demoverze, patche, češtiny a kdo ví, co ještě. Papírový časopis toto nabídnout nemůže.
Má tedy vůbec smysl, aby se herní časopis zabýval recenzováním "starých" her, na které již mezitím vyšly recenze u většiny světových papírových herních časopisů a na všech internetových herních stránkách? Můj názor je, že to smysl nemá. Je to jako psát v měsíčníku o aktuálních denních zprávách. Koho to bude za měsíc zajímat? Excalibur by měl využít výhod tištěného časopisu. A že těch výhod je! Zajímavých herních témat je celá řada. Samozřejmě musí být perfektně zpracovaná, čtivá a zábavná. A díky tomu, že Excalibur nebude odkázán na "dobrodiní" herních distributorů ohledně zapůjčování kopií her pro recenze, bude tak v herní části moci maximálně chránit své čtenáře před nekalou PR (public relations) výrobců a distributorů a to často i dost "drsnými" prostředky prostřednictvím nových rubrik.
Ale i tak: nechyběly by vám v Excaliburu recenze? Nebo je to jinak, než popisuji? Je vaše představa odlišná? Ještě je čas to změnit. Jakmile začne Excalibur vycházet, pak už bude pozdě. Určitá drobná doladění samozřejmě budou možná, ale celková tvář, struktura, design, formát, papír a cena Excaliburu bude daná a pro mnohé z vás zcela nečekaně se měnit nebude. Máte tedy jednu z posledních příležitostí.
čtvrtek 22. května 2008
excaliburblog.cz
Možná jste si všimli, že adresa tohoto blogu je nyní excaliburblog.cz (nebo také www.excaliburblog.cz), přidal jsem RSS a Bookmark & Share a statistiku návštěvnosti Navrcholu.cz. Momentálně jsme na 26. místě, jsem zvědavý, jak se pořadí bude vyvíjet dál.
úterý 20. května 2008
Excalibur Classic v prodeji
Abych některým z Vás zkrátil čekací dobu na nový Excalibur, domluvil jsem exkluzivní prodej posledních kousků Excaliburu Classic (Excalibur 0 až 10 z let 1990 až 1992) v nejlepší pražské prodejně her Presto CS, Zlatnická 4, Praha 1 (minuta chůze od Masarykova nádraží). Cena tohoto téměř 300 stran vážícího "tlouštíka" je 199 Kč. Pokud jste mimopražští, tak si můžete Classic objednat na www.excal.cz, zaplatíte navíc ale poštovné.
A Lukáši (L.L.G.), pro Tebe mám Classic samozřejmě úplně zadarmo, stačí, když se pro něj zastavíš u mne ve vydavatelství. Ale pospěš si, mám jich již jen pár desítek a mizí velice rychle!
A Lukáši (L.L.G.), pro Tebe mám Classic samozřejmě úplně zadarmo, stačí, když se pro něj zastavíš u mne ve vydavatelství. Ale pospěš si, mám jich již jen pár desítek a mizí velice rychle!
pondělí 19. května 2008
Kdy vyjde Excalibur?
Mnozí z Vás se netrpělivě ptáte: "A kdy už vyjde nový Excalibur?". Vaší nedočkavost chápu, já se taky na nový Excalibur šíleně těším. Ale zhmotnění nehmotných myšlenek a tužeb nějakou dobu trvá. I když se to nezdá, za týden od vyčenichání tohoto blogu Tlamiczkou ušel projekt nového Excalibur obrovský kus cesty vpřed (a celkem téměř rok od vymýšlení zcela nové koncepce). Už je jasná fyzická podoba (formát, papír, počet stran, desig atp.), absence přílohy, cena, periodicita, cílová skupina, styl psaní, struktura a návaznost na web. I Excalibur blog má jakousi podobu. Chybí už jen doladění některých obsahových a grafických prvků ve spolupráci s budoucí redakcí a DTP studiem.
Ale Excalibur nemůže vyjít již příští měsíc, jak bychom si asi všichni přáli. Ještě chybí udělat 7 důležitých kroků:
1. získat ty nejlepší redaktory, externí zpravodaje a autory (zatím získán jeden super-autor)
2. vyrobit mediakit pro inzerenty (v přípravě)
3. zajistit 8 - 10 placených stran inzerce do prvního čísla (již zajištěna první inzertní strana)
4. připravit a zadat reklamní kampaň na Excalibur (v přípravě)
5. vypiplat první číslo i grafickou úpravu do finální podoby pro tisk (základní představa již je)
6. zadat vytištění prvního čísla
7. vypustit Excalibur 2008/1 mezi koupěchtivý dav
K redakci: Pokud se mi nepodaří sehnat šéfredaktora (L.L.G., volám Tě zpět do Excaliburu, ozvi se!) a redaktory z řad hráčů, tak potom zašmátrám po profesionálních redaktorech (to jsou lidé, co vystudovali žurnalistiku a obvykle se živí psaním v různých periodikách netechnického zaměření).
Takže čtenáři - nedočkavci. Vydržte, než vyjde první Excalibur ještě nějakou dobu potrvá. A já doufám, že to čekání bude stát za to.
Přidáno 22. 5. 2008: Jak se dělá časopis? Aneb není to snadné, jak to vypadá...
Ale Excalibur nemůže vyjít již příští měsíc, jak bychom si asi všichni přáli. Ještě chybí udělat 7 důležitých kroků:
1. získat ty nejlepší redaktory, externí zpravodaje a autory (zatím získán jeden super-autor)
2. vyrobit mediakit pro inzerenty (v přípravě)
3. zajistit 8 - 10 placených stran inzerce do prvního čísla (již zajištěna první inzertní strana)
4. připravit a zadat reklamní kampaň na Excalibur (v přípravě)
5. vypiplat první číslo i grafickou úpravu do finální podoby pro tisk (základní představa již je)
6. zadat vytištění prvního čísla
7. vypustit Excalibur 2008/1 mezi koupěchtivý dav
K redakci: Pokud se mi nepodaří sehnat šéfredaktora (L.L.G., volám Tě zpět do Excaliburu, ozvi se!) a redaktory z řad hráčů, tak potom zašmátrám po profesionálních redaktorech (to jsou lidé, co vystudovali žurnalistiku a obvykle se živí psaním v různých periodikách netechnického zaměření).
Takže čtenáři - nedočkavci. Vydržte, než vyjde první Excalibur ještě nějakou dobu potrvá. A já doufám, že to čekání bude stát za to.
Přidáno 22. 5. 2008: Jak se dělá časopis? Aneb není to snadné, jak to vypadá...
neděle 18. května 2008
Tažení na Brno
Ano, je to tak, Excalibur chystá své první velké tažení. Vojska Excaliburu za podpory neviditelných sil příznivců Excaliburu zaútočí na Brno. Cílem tohoto útoku je obsadit strategické pozice a získat tak desetitisíce nových čtenářů Excaliburu, shromážděných ve velkotržišti Invex / Digitex (6. - 9. 10. 2008). Proti tomuto tažení není obrany. Jde jen o to, jak úspěšné bude, kolik nových čtenářů Excalibur získá. Je to otázka strategického rozhodnutí. A protože někteří z Vás na Invex / Digitex pravidelně jezdí, zajímalo by mne, kam byste umístili náš Excalibur stan (samozřejmě středověký)? Do jakého stavení? V Herním stavení bývá velký ryk a dunivé zvuky bubnů, uvnitř stanu by mohlo být trochu lépe. Nebo umístit Excalibur stan ven a obsadit tak strategické pozice? Venku nemusí být zrovna nejtepleji a může pršet. Ale zase stojí polovinu a možná by tam byl stan více viděn. Venkovní plocha by se též dala využít i v okolí stanu a vytvořit tak celé Excalibur ležení (máte nějaký nápad?). A také na jaké "spřátelené" stánky v jakých staveních další malé Excalibur obchůdky rozmístit, aby tak byl na více místech a nedal se tak přehlédnout? A jak se taky dostat do té bedny s pohyblivými obrázky, co má skoro každý doma a všichni na ní nadávají?
sobota 17. května 2008
Bereme i zvířata
Vyšťourat autory. Ale kde? Kdepak asi jsou? Že nejsou? Dobří autoři samozřejmě existují a objevují se obvykle v netechnických časopisech. Herním časopisům se nějak vyhýbají. Excalibur je ale vyšťourá. V této chvíli už má vybraného prvního super autora. Dobrých autorů pro Excalibur běhá po světě tolik, že ještě bude problém si mezi nimi vybrat. Stačí jen vytvořit vzor a pak to půjde samo. Zatím jsou těmi vzory Score a Level. A samozřejmě všichni autoři se snaží svým modlám vyrovnat a napodobují a napodobují. Vždy je nejtěžší vyrobit první číslo a v případě "jiného" herního časopisu je to ještě 100x obtížnější. Ale zase je moc a moc lákavé vytvořit něco nového a lepšího. Něco, co tady většině chybí.
Jak jsem psal už dříve, autory (redaktory) Excaliburu se mohou stát všichni, kteří budou opravdu dobří. Mohou bydlet v Čechách, na Moravě či Slezsku nebo Slovensku, mohou být v Japonsku, v Los Angeles, v opatství Fontevraud, na jakémkoliv místě této planety. Mohou to být i mimozemšťané (také už jsme takové v Excaliburu měli). Bereme i zvířata. Žádná diskriminace. A špičkově píšící holky, děvčata či dámy mají v Excaliburu samozřejmě protekci (viz Dames).
A tak tedy autoři a autorky z celého světa: pokud nemáte vystudovanou žurnalistiku, kupte si alespoň pár dobrých neherních časopisů a pořádně si je prostudujte. Soustřeďte se na to, jak je článek napsaný. Jak se děj vyvíjí. Jak je úderný. Jak je akční. Jak je jednoduše psaný. Jak jsou v něm použité citace. Jak je psaný v přítomném čase. Určitě ještě objevíte spoustu důležitých vlastností dobrého článku. A pak zkuste napsat kus článku s herní tématikou. Pak si ho znovu přečtěte a odstraňte z něho vražedná souvětí a slova typu který, která, které, kteří, ale, ačkoli, že, což atp. a nechte svůj pokus přečíst někoho, kdo hry nehraje a v hrách se vůbec nevyzná (své rodiče, prarodiče, známé atd.). Pokud tohoto neherního čtenáře článek zaujme a bude se ptát, jak pokračuje, pošlete svůj výtvor (nebo výtvory) na excal@mbox.vol.cz. Ty nejzajímavější texty umístím do anonymní průběžné anketní soutěže autorů na tomto Excalibur blogu. A pokud se budou Vaše články libit i zdejším čtenářům, máte téměř jistě vyhráno! Vybraní autoři (redaktoři) zatím zůstanou utajeni, jména vybraných autorů si nechám jako překvápko do prvního čísla Excaliburu. -ml-
Jak jsem psal už dříve, autory (redaktory) Excaliburu se mohou stát všichni, kteří budou opravdu dobří. Mohou bydlet v Čechách, na Moravě či Slezsku nebo Slovensku, mohou být v Japonsku, v Los Angeles, v opatství Fontevraud, na jakémkoliv místě této planety. Mohou to být i mimozemšťané (také už jsme takové v Excaliburu měli). Bereme i zvířata. Žádná diskriminace. A špičkově píšící holky, děvčata či dámy mají v Excaliburu samozřejmě protekci (viz Dames).
A tak tedy autoři a autorky z celého světa: pokud nemáte vystudovanou žurnalistiku, kupte si alespoň pár dobrých neherních časopisů a pořádně si je prostudujte. Soustřeďte se na to, jak je článek napsaný. Jak se děj vyvíjí. Jak je úderný. Jak je akční. Jak je jednoduše psaný. Jak jsou v něm použité citace. Jak je psaný v přítomném čase. Určitě ještě objevíte spoustu důležitých vlastností dobrého článku. A pak zkuste napsat kus článku s herní tématikou. Pak si ho znovu přečtěte a odstraňte z něho vražedná souvětí a slova typu který, která, které, kteří, ale, ačkoli, že, což atp. a nechte svůj pokus přečíst někoho, kdo hry nehraje a v hrách se vůbec nevyzná (své rodiče, prarodiče, známé atd.). Pokud tohoto neherního čtenáře článek zaujme a bude se ptát, jak pokračuje, pošlete svůj výtvor (nebo výtvory) na excal@mbox.vol.cz. Ty nejzajímavější texty umístím do anonymní průběžné anketní soutěže autorů na tomto Excalibur blogu. A pokud se budou Vaše články libit i zdejším čtenářům, máte téměř jistě vyhráno! Vybraní autoři (redaktoři) zatím zůstanou utajeni, jména vybraných autorů si nechám jako překvápko do prvního čísla Excaliburu. -ml-
pátek 16. května 2008
Náklady klesají
Ač nerad, dávám za pravdu Davidu Sillmenovi z Bonuswebu, který v článku Soumrak herních časopisů mj. psal o klesajícím nákladu Levelu a Score. Dnes jsem se díval na nejnovější březnové výsledky prodejnosti podle ABC a čísla Levelu jsou alarmující: po odečtení 3.062 předplatitelů se v celé ČR a SR prodalo celkově pouze 11.522 Levelů! Náklad Levelu byl přitom po odečtení předplatitelů 27.000 výtisků, což dává v kombinaci s výsledky prodeje nebezpečně vysokou remitendu 57 %. Podobně špatné prodejní výsledky měl poslední NextLevel, který Burda Com. stopla. Je pravděpodobné, že prodeje Levelu po zastavení "konkurenčního" NextLevelu se zase o pár procent zvýší. Ovšem blíží se vydání nového Excaliburu...
Zajímavý článek o klesajících nákladech herních časopisů vyšel v dnešních Lidovkách. Pavel Filipovič (ředitel společnosti Burda Communications, která vydává časopis Level) v článku předpovídá, že časopisům bude postupně klesat náklad po dalších pět let. Pak podle něj má šanci na českém trhu přežít jenom jeden. „Bude to nosič názorů, autorita. A je nezbytně nutné, aby byl na papíře.“ No a já k tomu dodávám: "Bude to dříve a bude to Excalibur!" -ml-
Zajímavý článek o klesajících nákladech herních časopisů vyšel v dnešních Lidovkách. Pavel Filipovič (ředitel společnosti Burda Communications, která vydává časopis Level) v článku předpovídá, že časopisům bude postupně klesat náklad po dalších pět let. Pak podle něj má šanci na českém trhu přežít jenom jeden. „Bude to nosič názorů, autorita. A je nezbytně nutné, aby byl na papíře.“ No a já k tomu dodávám: "Bude to dříve a bude to Excalibur!" -ml-
Excalibur jako iPhone
Stále se ptáte, co v Excaliburu bude. Jaké v něm budou rubriky, jaké články atp. Neptáte se na to, jestli bude čtivý, přehledný a čím bude přínosným svým čtenářům. A přitom je to to nejdůležitější. Proč, ptám se proč? Odpověď je jednoduchá. Je to jako s iPhone.
Když Apple poprvé představil svůj první iPhone, tak většina diskutujících na různých světových fórech psala o jeho technických parametrech. Jak velký má displej, kolik má paměti, jak velké má rozlišení atp. A mnoho lidí se psalo: "Co je na tom iPhone tak zázračného? Vždyť nemá klávesnici, satelitní navigaci, možnost rozšíření paměti, spoustu různých funkcí, nejdou do něj nahrávat programy atd. iPhone si nikdy nekoupím, nesahá mé Nokii ani po paty atd. atd." A vida, stačilo si vzít iPhone na chvíli do ruky, vyzkoušet jeho jednoduché a přehledné ovládání a rázem se z mnohých kritiků stali nadšení obdivovatelé. Jde totiž o celkový pocit, o jednoduchost, produktivitu, přístupnost funkcí - není to jen o technických parametrech. Technické parametry se dají snadno popsat, snadno porovnat, ale jednoduchost ovládání, přehlednost, přístupnost i pro netechnické uživatele, úspora času atp. se nedají snadno zaškatulkovat do tabulek, jsou težko uchopitelné.
A Excalibur? Počet stran, rozsah preview, počet recenzí, délka recenzí, kolik stran pro tu kterou platformu a já ještě nevím, co dalšího, tak o tom to není. Samozřejmě, jsou to důležité "parametry". Ale Excalibur bude mít ještě něco navíc. Něco, co zatím žádný jiný český herní časopis nemá. Dá se o tom dlouze psát a vést nekonečné diskuse, ale stále to zůstává neuchopitelné, dokud si čtenář Excalibur neprolistuje a nezačte se do prvního článku.
Stejně jako u iPhone (nebo u Dames) nemá smysl snažit se vysvětlovat, jaký že vlastně Excalibur bude, chce si ho pak vyzkoušet na vlastní kůži. Důležitým cílem Excalibur blogu je získat ty nejlepší autory, které získat lze. A právě "lovu autorů" budu věnovat celou rubriku. -ml-
Když Apple poprvé představil svůj první iPhone, tak většina diskutujících na různých světových fórech psala o jeho technických parametrech. Jak velký má displej, kolik má paměti, jak velké má rozlišení atp. A mnoho lidí se psalo: "Co je na tom iPhone tak zázračného? Vždyť nemá klávesnici, satelitní navigaci, možnost rozšíření paměti, spoustu různých funkcí, nejdou do něj nahrávat programy atd. iPhone si nikdy nekoupím, nesahá mé Nokii ani po paty atd. atd." A vida, stačilo si vzít iPhone na chvíli do ruky, vyzkoušet jeho jednoduché a přehledné ovládání a rázem se z mnohých kritiků stali nadšení obdivovatelé. Jde totiž o celkový pocit, o jednoduchost, produktivitu, přístupnost funkcí - není to jen o technických parametrech. Technické parametry se dají snadno popsat, snadno porovnat, ale jednoduchost ovládání, přehlednost, přístupnost i pro netechnické uživatele, úspora času atp. se nedají snadno zaškatulkovat do tabulek, jsou težko uchopitelné.
A Excalibur? Počet stran, rozsah preview, počet recenzí, délka recenzí, kolik stran pro tu kterou platformu a já ještě nevím, co dalšího, tak o tom to není. Samozřejmě, jsou to důležité "parametry". Ale Excalibur bude mít ještě něco navíc. Něco, co zatím žádný jiný český herní časopis nemá. Dá se o tom dlouze psát a vést nekonečné diskuse, ale stále to zůstává neuchopitelné, dokud si čtenář Excalibur neprolistuje a nezačte se do prvního článku.
Stejně jako u iPhone (nebo u Dames) nemá smysl snažit se vysvětlovat, jaký že vlastně Excalibur bude, chce si ho pak vyzkoušet na vlastní kůži. Důležitým cílem Excalibur blogu je získat ty nejlepší autory, které získat lze. A právě "lovu autorů" budu věnovat celou rubriku. -ml-
středa 14. května 2008
Dames (1934)
Výměna staré redakce za novou! Redakci starých hráčů nahrazuje nová armáda redaktorek. V redakci budou šťastné, spokojené a stále usměvavé a budou se mít i mýt jako v bavlnce. Na konci videa jsou jako bonus fantastické animace i ta slavná na téma Star Wars! -ml-
Redakce a autoři
Redakce musí být přizpůsobena formě a obsahu. Tudíž nebude klasicky organizovaná. Nebudou žádné redakční prostory, kterým by vládl šéfredaktor pod dohledem nesmlouvavého vydavatele a kam by si autoři chodili pro DVD na jednodenní rychlozrecenzování. V dobách černobílých Excaliburů také žádná redakce nebyla. Redaktoři (nebo také autoři, záleží na tom, jak je nazveme) vymýšleli, hráli a psali doma. V těch dobách nebyl použitelný internet a přes to byl Excalibur na tehdejší dobu "dost dobrý". Dnes jsou komunikační možnosti na úplně jiné úrovni, takže není problém, aby autoři Excaliburu byli rozeseti po celém světě (ano, chtěl bych využít i zahraničních autorů) a koodinovali se navzájem např. redakčním blogem. Pouze je potřeba, aby to celé někdo (šéfredaktor) koordinoval a zodpovídal za obsah, termíny "uzávěrky" a komunikaci s grafickým studiem, které pak "zaláme" časopis do finální grafické podoby.
Kvalitní autoři. Nepřekonatelná překážka? Je těžké psát pro obyčejné lidi? Jak pro koho. Jsou lidé, kterým vůbec nedělá žádný problém psát srozumitelně a čtivě a jsou lidé, kteří to nedokáží. Pařani obvykle patří k té druhé skupině a také jsou obvykle šéfredaktory vybíráni do postů autorů bez ohledu na svůj handicap. Ale věřím, že se na tom širém světě potuluje dostatek kvalitních autorů a že rozšířením místa bydliště autorů z miniregionu zvaného Praha na celý svět se výrazně zvyšuje šance získat opravdu hodně dobré autory. Navíc zahraniční autor (nebo reportér) to vidí "jinýma očima" a často se může dostat k informacím, které pro bězného smrtelníka nejsou dostupné, i kdyby se třeba ulítal. A také nesmím zapomenout zmínit autorky! Co by se bez nich Excalibur počal? V Excaliburu jsme už autorky měli a jak ho dokázaly oživit! Takže určitě, aspoň 10 jich bude třeba! A jak to vidíte Vy?
Náboru a exhibici nových autorů budu věnovat celou rubriku v tomto Excalibur blogu. Autoři, vydržte, již brzy budete mít příležitost se předvést!
aktualizováno 15. 5. 2008 -ml-
Kvalitní autoři. Nepřekonatelná překážka? Je těžké psát pro obyčejné lidi? Jak pro koho. Jsou lidé, kterým vůbec nedělá žádný problém psát srozumitelně a čtivě a jsou lidé, kteří to nedokáží. Pařani obvykle patří k té druhé skupině a také jsou obvykle šéfredaktory vybíráni do postů autorů bez ohledu na svůj handicap. Ale věřím, že se na tom širém světě potuluje dostatek kvalitních autorů a že rozšířením místa bydliště autorů z miniregionu zvaného Praha na celý svět se výrazně zvyšuje šance získat opravdu hodně dobré autory. Navíc zahraniční autor (nebo reportér) to vidí "jinýma očima" a často se může dostat k informacím, které pro bězného smrtelníka nejsou dostupné, i kdyby se třeba ulítal. A také nesmím zapomenout zmínit autorky! Co by se bez nich Excalibur počal? V Excaliburu jsme už autorky měli a jak ho dokázaly oživit! Takže určitě, aspoň 10 jich bude třeba! A jak to vidíte Vy?
Náboru a exhibici nových autorů budu věnovat celou rubriku v tomto Excalibur blogu. Autoři, vydržte, již brzy budete mít příležitost se předvést!
aktualizováno 15. 5. 2008 -ml-
Jaký bude Excalibur
Tento článek může vypadat jako hodně extrémní a také takový z pohledu redaktorů nebo čtenářů HERNÍCH časopisů opravdu je. Mohu Vás ujistit, že se jedná o návrat k tradiční skladbě klasického časopisu, byť s jinak uspořádanou redakcí. Tedy od pařanských zvyklostí současných herních časopisů k osvědčenému standardu.
Trochu jsem se bál, že v komentářích budete psát, že vydávat Excalibur nemá smysl, že je tady konkurence, internet, že Excalibur nebude mít šanci atp. Ale ne, Vaše komentáře byly většinou pozitivní, spousta připomínek, nápadů, dobrých rad, super a díky za ně. Přidal jsem je ke svým dosavadním představám a vylíhl se z toho tento preExcalibur:
- multiplatformní (tj. na všechny krabičky, na kterých se dají hrát hry, od PC až po iPhone)
- a tedy bez kazet, CD, DVD, Blu-ray, holografických disků a dalších media-příloh
- psaný kvalitními autory pro širší věkové spektrum - NE JEN pro teenagery
- struktura a styl psaní odpovídající skutečnému časopisu (to dá nejvíce "zabrat")
- dostatečný počáteční počet stran (asi 68 stran), dá se postupně zvyšovat i v závislosti na inzerci
- inzerce max. 10 stran, při větším počtu navýšení celkového počtu stran
- formát trochu menší A4 (možná A4) - dá se snadno přehnout v ruce nebo dát do tašky a nebude problém s inzerenty, kdežto A5 (miniLevel) je příliš malý formát a připomíná spíše TV program, Premiere je také přiliš malá
- design: přehledná 3 sloupcová sazba, někde 4 sloupcová, patkové písmo typu Times
- s měsíční periodicitou a příznivou cenou do 50 Kč (do 2 EURO pro Slovensko!!!)
Poznámka k ceně: Z ankety vyplývá, že pokud by stál Excalibur více než 100 Kč, koupilo by si ho jen 11 % z Vás, pokud by stál 51 - 100 Kč, stouplo by procento na 62 % (to je překvapivě hodně, většina chce cenu mezi 51 - 100 Kč). Nojo, ale mně se nechce nechat těch 37 procent čtenářů, co chtějí Excalibur do 50 Kč, na holičkách! Raději bych byl, kdyby si Excalibur mohli koupit všichni, co si ho koupit chtějí. Tak proto ta cena do 50 Kč!
Co v Excaliburu určitě NEBUDE:
- v přípravě (co se chystá za hry - tato rubrika by mohla být nahrazena rubrikou "ze zákulisí")
- preview (nemá to smysl - než vyjde papírový Excalibur, hra už mezitím dávno vyjde)
- megarecenze (navhoval bych dát trochu více prostoru jen superhře, kterých vyjde jen pár do roka)
- recenze (óóóó co to? -.,nm-+--?#~^$@~? Ano, recenze nebudou!!! óóóó)
- hardware (nějaké tam samozřejmě bude, ale formou porovnání a přehledů a jen to herní - konzole...)
- kultura (čtenáři Excalibur jsou jistě velice kulturní a kupují si specializované kulturní časopisy)
- DVD a tudíž ani žádné celé hry. Místo her bude rubrika "levné hry", kde bude přehled levných her, které se dají koupit (třeba v levných knihách nebo v Tescu) za pár korun. Filozofie je jasná: místo Levelu (Score) s nucenou celou hrou na DVD za 200 Kč je zde Excalibur za 50 Kč s dobrovolně volitelnou celou hrou na volitelnou platformu, kterou si můžete vybrat z obrovské škály levných her a Excalibur Vám pomůže NEZAUJATĚ si z této široké nabídky vybrat, bude-li chtít. Je jasné, že tohle Level nebo Score kvůli střetu zájmů prostě udělat nemůžou.
K recenzím: Trochu jsem Vás asi vyplašil (léčba šokem), nebojte, samozřejmě o konkrétních hrách bude v Excalibur článků dost, ale klasická forma suchopárných recenzí skončila. Hry budou představovány jinak, způsobů je spousta (např. nové nerecezní rubriky, souhrnné články o hrách, které si nezaslouží větší pozornost atd.). Možností je mnoho a určitě i Vy s nějakými nápady přispějete. Už v této chvíli je Excalibur zatím virtuálně postaven na různých nových rubrikách, které mají jeden společný motiv: čtivé články. Forma článků bude různorodá, ale zcela určitě to NEBUDE SUCHOPÁRNÝ MONOLOG redaktora, který v redakci opět vyfasoval pár nudných her a něco o jich musí napsat. A čím delší článek vyplodí, tím větší honorář dostane. Takto to v Excaliburu ROZHODNĚ NEBUDE.
Co v Exaliburu BUDE - tak to bude téma jednoho z dalších článků.
Aktualizováno 15. 5. 2008 -ml-
Trochu jsem se bál, že v komentářích budete psát, že vydávat Excalibur nemá smysl, že je tady konkurence, internet, že Excalibur nebude mít šanci atp. Ale ne, Vaše komentáře byly většinou pozitivní, spousta připomínek, nápadů, dobrých rad, super a díky za ně. Přidal jsem je ke svým dosavadním představám a vylíhl se z toho tento preExcalibur:
- multiplatformní (tj. na všechny krabičky, na kterých se dají hrát hry, od PC až po iPhone)
- a tedy bez kazet, CD, DVD, Blu-ray, holografických disků a dalších media-příloh
- psaný kvalitními autory pro širší věkové spektrum - NE JEN pro teenagery
- struktura a styl psaní odpovídající skutečnému časopisu (to dá nejvíce "zabrat")
- dostatečný počáteční počet stran (asi 68 stran), dá se postupně zvyšovat i v závislosti na inzerci
- inzerce max. 10 stran, při větším počtu navýšení celkového počtu stran
- formát trochu menší A4 (možná A4) - dá se snadno přehnout v ruce nebo dát do tašky a nebude problém s inzerenty, kdežto A5 (miniLevel) je příliš malý formát a připomíná spíše TV program, Premiere je také přiliš malá
- design: přehledná 3 sloupcová sazba, někde 4 sloupcová, patkové písmo typu Times
- s měsíční periodicitou a příznivou cenou do 50 Kč (do 2 EURO pro Slovensko!!!)
Poznámka k ceně: Z ankety vyplývá, že pokud by stál Excalibur více než 100 Kč, koupilo by si ho jen 11 % z Vás, pokud by stál 51 - 100 Kč, stouplo by procento na 62 % (to je překvapivě hodně, většina chce cenu mezi 51 - 100 Kč). Nojo, ale mně se nechce nechat těch 37 procent čtenářů, co chtějí Excalibur do 50 Kč, na holičkách! Raději bych byl, kdyby si Excalibur mohli koupit všichni, co si ho koupit chtějí. Tak proto ta cena do 50 Kč!
Co v Excaliburu určitě NEBUDE:
- v přípravě (co se chystá za hry - tato rubrika by mohla být nahrazena rubrikou "ze zákulisí")
- preview (nemá to smysl - než vyjde papírový Excalibur, hra už mezitím dávno vyjde)
- megarecenze (navhoval bych dát trochu více prostoru jen superhře, kterých vyjde jen pár do roka)
- recenze (óóóó co to? -.,nm-+--?#~^$@~? Ano, recenze nebudou!!! óóóó)
- hardware (nějaké tam samozřejmě bude, ale formou porovnání a přehledů a jen to herní - konzole...)
- kultura (čtenáři Excalibur jsou jistě velice kulturní a kupují si specializované kulturní časopisy)
- DVD a tudíž ani žádné celé hry. Místo her bude rubrika "levné hry", kde bude přehled levných her, které se dají koupit (třeba v levných knihách nebo v Tescu) za pár korun. Filozofie je jasná: místo Levelu (Score) s nucenou celou hrou na DVD za 200 Kč je zde Excalibur za 50 Kč s dobrovolně volitelnou celou hrou na volitelnou platformu, kterou si můžete vybrat z obrovské škály levných her a Excalibur Vám pomůže NEZAUJATĚ si z této široké nabídky vybrat, bude-li chtít. Je jasné, že tohle Level nebo Score kvůli střetu zájmů prostě udělat nemůžou.
K recenzím: Trochu jsem Vás asi vyplašil (léčba šokem), nebojte, samozřejmě o konkrétních hrách bude v Excalibur článků dost, ale klasická forma suchopárných recenzí skončila. Hry budou představovány jinak, způsobů je spousta (např. nové nerecezní rubriky, souhrnné články o hrách, které si nezaslouží větší pozornost atd.). Možností je mnoho a určitě i Vy s nějakými nápady přispějete. Už v této chvíli je Excalibur zatím virtuálně postaven na různých nových rubrikách, které mají jeden společný motiv: čtivé články. Forma článků bude různorodá, ale zcela určitě to NEBUDE SUCHOPÁRNÝ MONOLOG redaktora, který v redakci opět vyfasoval pár nudných her a něco o jich musí napsat. A čím delší článek vyplodí, tím větší honorář dostane. Takto to v Excaliburu ROZHODNĚ NEBUDE.
Co v Exaliburu BUDE - tak to bude téma jednoho z dalších článků.
Aktualizováno 15. 5. 2008 -ml-
úterý 13. května 2008
Excalibur a trh
Jak si tak pročítám Vaše komentáře (díky za ně!), zjišťuji, že se v nich opakují otázky typu: "Může vycházet Excalibur bez přílohy? Utáhne to vydavatel finančně? Nevyjde jen pár čísel? A když bude Excalibur levný, nebude v něm více reklam než článků? Nebylo by lepší dát k Excaliburu nějaké přílohy, když je má Level i Score?"
Jak to s vydáváním časopisů chodí? Vypadá to složitě, ale princip je jednoduchý. Vydavatel (jednotlivec, akcionáři atp.) se snaží vydáváním časopisů vydělat, tedy vytvořit zisk. Na jedné straně jsou výdaje, na straně druhé předpokládané příjmy. Vydaje tvoří hlavně: vytištění časopisu, cena příloh, redakce a autoři, grafika a DTP, reklama na časopis včetně provozu internetových stránek, administrativa vydavatelství, zabalení příloh do fólie. Příjmy pak tvoří cca 60 % z ceny prodaných výtisků (z celkové ceny se odečítá marže prodejců a DPH) a 100 % z uhrazené inzerce (tedy po odečtení agenturní provize a slev). Neprodané výtisky se nazývají remitenda a obvykle pak končí ve sběru nebo jsou používané k reklamním účelům. Výsledkem by měly být miliony peněz, ze kterých část skončí ve státní pokladně, část se použije na další rozvoj firmy a zbytek pak obvykle vydavatel prohýří.
Důležitým článkem je samotné vydavatelství, jeho finanční možnosti, schopnost správného strategického rozhodování a náklady na provoz. V minulosti jsem jakožto vydavatel Excaliburu oproti konkurenci začínal téměř od nuly a také zkušenosti jsem sbíral postupně (a dělal tak spoustu chyb). A výdaje rostly a rostly (zvyšující se počet stran, CD přílohy, cena za licence...). Navíc jsem ani nevlastnil ochrannou známkou Excalibur, kterou si nechalo zaregistrovat jiné vydavatelství, a tak jsm nemohl Excalibur ani prodat, jako jsem to udělal s Levelem (myslím, že prodej Levelu bylo dobré rozhodnutí, díky tomu je nyní spousta spokojených čtenářů Levelu). Excalibur ale stále vycházel, i když velmi oslaben těžkým bojem, až do roku 2000. Dnes je ale úplně jiná situace. Získal jsem obrovské zkušenosti, mám díky dalším podnikatelským aktivitám dostatečné finanční zázemí a vlastním i cennou ochrannou známku Excalibur. Navíc mám minimální náklady na chod vydavatelství a díky pauze ve vydávání mohu Excalibur vytvořit přesně takový, jaký chtějí Vy, budoucí čtenáři. Navíc nevydávám Excalibur kvůli zisku, ale protože bych rád navrátil Excalibur tam, kde byl v dobách své největší slávy: na pozici nejprodávanějšího herního časopisu.
Excalibur bude vycházet, i kdyby byl zpočátku ztrátový. Chci ale, aby bylo ziskové již první číslo, protože je to součást mých nových podnikatelských principů. Proto jsem také založil tento Excalibur blog a díky němu chci získat již pro první číslo Excaliburu obrovskou čtenářskou podporu, což je základ úspěchu. Za první pozitivní ohlasy moc děkuji a doufám, že Vaše očekávání nezklamu a že Excalibur bude Vaším časopisem. Když bude Exalibur ziskový, získají na tom všichni: čtenáři, inzerenci i vydavatel. Ziskový znamená být zdravý a perspektivní a proto také věnuji tak velkou pozornost prvnímu číslu. Také se mi rýsuje zcela konkrétní představa o budoucí podobě Excaliburu, ale o tom bude až další článek.
Nyní k počtu stran a k množství inzerce. Obojí je pro Excalibur důležité. Stránky s články dávají Excalibur smysl, stránky s inzercí jsou zase důležitými přijmy. A oboje dohromady dává celkové množství stran a vytváří celkový dojem z časopisu. Bude platit pravidlo, že každá inzertní stránka navíc = alespoň dvě stránky s články navíc. Tedy více inzerce = více obsahu = více stran. Nikdo se tedy nemusí bát, že pokud bude v Excaliburu více inzerce, bude to na úkor obsahu. Bude to přesně naopak.
A teď si představte situaci, která s velikou jistotou nastane, až se Excalibur objeví na herní mediální scéně. První číslo Excaliburu bude hodně očekávané a předpokládám, že se vyprodá. Pokud se toto první číslo bude čtenářům líbit (a to bude, od toho tady na Excalibur blogu přeci všichni jsme), pak bude náklad Excaliburu nadále postupně stoupat a naopak náklad Score a Levelu postupně klesat. Score a Level mají nyní dohromady náklad cca 70.000 ks, prodá se jich cca 45.000 ks a každé jednotlivé číslo přečte cca 200.000 čtenářů. To všechno při ceně 199 Kč. A teď si představte, že Excalibur bude zajímavější, poutavější a bude stát 49 Kč (na Slovensku 2 Eura)! Nebude to úžasné? Jaká myslíte, že je hranice prodaných výtisků, kam až může Excalibur vystoupat?
Na Excaliburu vydělají čtenáři, inzerenti i vydavatel. Prodělají pouze vydavatelství Levelu a Score. Pokud např. Levelu klesne počet prodaných výtisků o 3.000 ks (a to Levelu ubírám, neboť má u mne protekci), znamená to propad tržeb Levelu o více než 4 miliony Kc ročně, budoucí ztráty z inzerce nepočítaje. Předpokládám, že Level a Score budou vycházet dál a možná i zkvalitní obsahovou část. A vydělají na tom opět čtenáři. Na tomto příkladu také vidíte, že trh s počítačovými časopisy není zase až tak zanedbatelný, jak by se mohlo na první pohled zdát a že internetová média mají stále co dohánět. A zde je současně i odpověď na otázku, jestli by nebylo lepší vydávat místo tištěného Excaliburu pouze internetovou verzi.
Tak a už se můžete těšit na konkrétnější nástin podoby nového Excaliburu a vzhůru na kutě! Co to, to je už ráno? -ml-
Jak to s vydáváním časopisů chodí? Vypadá to složitě, ale princip je jednoduchý. Vydavatel (jednotlivec, akcionáři atp.) se snaží vydáváním časopisů vydělat, tedy vytvořit zisk. Na jedné straně jsou výdaje, na straně druhé předpokládané příjmy. Vydaje tvoří hlavně: vytištění časopisu, cena příloh, redakce a autoři, grafika a DTP, reklama na časopis včetně provozu internetových stránek, administrativa vydavatelství, zabalení příloh do fólie. Příjmy pak tvoří cca 60 % z ceny prodaných výtisků (z celkové ceny se odečítá marže prodejců a DPH) a 100 % z uhrazené inzerce (tedy po odečtení agenturní provize a slev). Neprodané výtisky se nazývají remitenda a obvykle pak končí ve sběru nebo jsou používané k reklamním účelům. Výsledkem by měly být miliony peněz, ze kterých část skončí ve státní pokladně, část se použije na další rozvoj firmy a zbytek pak obvykle vydavatel prohýří.
Důležitým článkem je samotné vydavatelství, jeho finanční možnosti, schopnost správného strategického rozhodování a náklady na provoz. V minulosti jsem jakožto vydavatel Excaliburu oproti konkurenci začínal téměř od nuly a také zkušenosti jsem sbíral postupně (a dělal tak spoustu chyb). A výdaje rostly a rostly (zvyšující se počet stran, CD přílohy, cena za licence...). Navíc jsem ani nevlastnil ochrannou známkou Excalibur, kterou si nechalo zaregistrovat jiné vydavatelství, a tak jsm nemohl Excalibur ani prodat, jako jsem to udělal s Levelem (myslím, že prodej Levelu bylo dobré rozhodnutí, díky tomu je nyní spousta spokojených čtenářů Levelu). Excalibur ale stále vycházel, i když velmi oslaben těžkým bojem, až do roku 2000. Dnes je ale úplně jiná situace. Získal jsem obrovské zkušenosti, mám díky dalším podnikatelským aktivitám dostatečné finanční zázemí a vlastním i cennou ochrannou známku Excalibur. Navíc mám minimální náklady na chod vydavatelství a díky pauze ve vydávání mohu Excalibur vytvořit přesně takový, jaký chtějí Vy, budoucí čtenáři. Navíc nevydávám Excalibur kvůli zisku, ale protože bych rád navrátil Excalibur tam, kde byl v dobách své největší slávy: na pozici nejprodávanějšího herního časopisu.
Excalibur bude vycházet, i kdyby byl zpočátku ztrátový. Chci ale, aby bylo ziskové již první číslo, protože je to součást mých nových podnikatelských principů. Proto jsem také založil tento Excalibur blog a díky němu chci získat již pro první číslo Excaliburu obrovskou čtenářskou podporu, což je základ úspěchu. Za první pozitivní ohlasy moc děkuji a doufám, že Vaše očekávání nezklamu a že Excalibur bude Vaším časopisem. Když bude Exalibur ziskový, získají na tom všichni: čtenáři, inzerenci i vydavatel. Ziskový znamená být zdravý a perspektivní a proto také věnuji tak velkou pozornost prvnímu číslu. Také se mi rýsuje zcela konkrétní představa o budoucí podobě Excaliburu, ale o tom bude až další článek.
Nyní k počtu stran a k množství inzerce. Obojí je pro Excalibur důležité. Stránky s články dávají Excalibur smysl, stránky s inzercí jsou zase důležitými přijmy. A oboje dohromady dává celkové množství stran a vytváří celkový dojem z časopisu. Bude platit pravidlo, že každá inzertní stránka navíc = alespoň dvě stránky s články navíc. Tedy více inzerce = více obsahu = více stran. Nikdo se tedy nemusí bát, že pokud bude v Excaliburu více inzerce, bude to na úkor obsahu. Bude to přesně naopak.
A teď si představte situaci, která s velikou jistotou nastane, až se Excalibur objeví na herní mediální scéně. První číslo Excaliburu bude hodně očekávané a předpokládám, že se vyprodá. Pokud se toto první číslo bude čtenářům líbit (a to bude, od toho tady na Excalibur blogu přeci všichni jsme), pak bude náklad Excaliburu nadále postupně stoupat a naopak náklad Score a Levelu postupně klesat. Score a Level mají nyní dohromady náklad cca 70.000 ks, prodá se jich cca 45.000 ks a každé jednotlivé číslo přečte cca 200.000 čtenářů. To všechno při ceně 199 Kč. A teď si představte, že Excalibur bude zajímavější, poutavější a bude stát 49 Kč (na Slovensku 2 Eura)! Nebude to úžasné? Jaká myslíte, že je hranice prodaných výtisků, kam až může Excalibur vystoupat?
Na Excaliburu vydělají čtenáři, inzerenti i vydavatel. Prodělají pouze vydavatelství Levelu a Score. Pokud např. Levelu klesne počet prodaných výtisků o 3.000 ks (a to Levelu ubírám, neboť má u mne protekci), znamená to propad tržeb Levelu o více než 4 miliony Kc ročně, budoucí ztráty z inzerce nepočítaje. Předpokládám, že Level a Score budou vycházet dál a možná i zkvalitní obsahovou část. A vydělají na tom opět čtenáři. Na tomto příkladu také vidíte, že trh s počítačovými časopisy není zase až tak zanedbatelný, jak by se mohlo na první pohled zdát a že internetová média mají stále co dohánět. A zde je současně i odpověď na otázku, jestli by nebylo lepší vydávat místo tištěného Excaliburu pouze internetovou verzi.
Tak a už se můžete těšit na konkrétnější nástin podoby nového Excaliburu a vzhůru na kutě! Co to, to je už ráno? -ml-
pondělí 12. května 2008
Excalibur blog
Nejdříve mne napadlo, že bych založil pořádné Excalibur www stránky, kde by se koncentrovaly všechny herní informace z herních webů. Dlouho jsem za pomocí Excalibur přípravného týmu vymýšlel obsah, různé rubriky a jejich členění a pak jsem zjistil, že udělat pořádný server podle mých představ není (alespoň pro mne) vůbec jednoduché a už vůbec ne levné (software, přenesená data, redakce). Navíc kvalitních herních serverů existuje již několik - pro Excalibur tudy tedy cesta nevede.
A tak mne napadl Excalibur blog. Ale jak to softwarově provedu? Měl jsem dvě možnosti: buď rozkreslit a detailně popsat strukturu blogu a někomu to zadat k realizaci, nebo to celé ještě zjdnodušit a realizovat pomocí skvělé Google služby Blogger. A tak jsem si určil priority. Hlavní je obsah a rychlost realizace, forma není nyní až tak důležitá. Zvítězil tedy Blogger a do 24 hodin byla testovací verze na světě. A včera Excalibur blog nějakým záhadným způsobem vyčenichala Tlamiczka, pak se informace o Excalibur blogu ocitly na Bonuswebu a lidi se sem od té doby hrnou jako šílení a ťukají komenáře o 106. Takový rychlý start jsem vůbec nečekal! Zatím je adresa provizorní, během krátké doby dojde k přesměrování na ExcaliburBlog.cz a pak už se bude moci mluvit o ostré verzi.
Pište do komentářů, co byste chtěli obsahově, vzhledově a softwarově změnit a vylepšit. -ml-
A tak mne napadl Excalibur blog. Ale jak to softwarově provedu? Měl jsem dvě možnosti: buď rozkreslit a detailně popsat strukturu blogu a někomu to zadat k realizaci, nebo to celé ještě zjdnodušit a realizovat pomocí skvělé Google služby Blogger. A tak jsem si určil priority. Hlavní je obsah a rychlost realizace, forma není nyní až tak důležitá. Zvítězil tedy Blogger a do 24 hodin byla testovací verze na světě. A včera Excalibur blog nějakým záhadným způsobem vyčenichala Tlamiczka, pak se informace o Excalibur blogu ocitly na Bonuswebu a lidi se sem od té doby hrnou jako šílení a ťukají komenáře o 106. Takový rychlý start jsem vůbec nečekal! Zatím je adresa provizorní, během krátké doby dojde k přesměrování na ExcaliburBlog.cz a pak už se bude moci mluvit o ostré verzi.
Pište do komentářů, co byste chtěli obsahově, vzhledově a softwarově změnit a vylepšit. -ml-
neděle 11. května 2008
DVD a Excalibur
Asi většina z Vás ví více než já, jaká je nyní situace na trhu s multiplatformními herními časopisy. Teď už vychází jen Level + 2 DVD (199 Kč), Score + 2 DVD (také 199 Kč) a to je všechno (snad jsem něco nepřehlédl). Konzolové časáky nepočítám, to jsou speciály s poměrně krátkou dobou života, vázané vždy na aktuální herní krabici. Docela dlouho vycházel miniLevel bez přílohy, ale náklad postupně klesal, až ho zrušili. Ani jiné herní bezpřílohové časopisy se nechytly. A tak zůstaly jen DVD s přílohami Level a Score. Schválně píšu DVD s přílohami, protože si myslím, že tomu tak je. Cenu a hodnotu totiž nyní tvoří hlavně 2 DVD + hry a k tomu je přiložen časopis. Kdo chce samotný časopis, nemá jinou možnost, než zaplatit astronomických 199 Kč.
Další otázkou je také kvalita té papírové přílohy (tedy časopisu). Leč posouzení kvality je subjektivní a nemohu ho hodnotit, protože číst Score nebo Level mne prostě nebaví. Level je totiž podle svého vydavatele cílený na čtenáře se základním vzděláním (zdroj Burda Communications s.r.o.):
Vzdělání čtenářů: základní ... 56 %, střední ... 37 %, vysokoškolské ... 7 %.
Věk čtenářů: 12 - 19 let ... 60 %, 20 - 29 let ... 26 %, 30 - 39 let ... 8 %.
Socioekonomická klasifikace: A ... 18%, B... 7 %, C (bez vlastních příjmů) ... 26 %, zbytek % je asi D (trashmani)?
(Nejen) pohlaví: kluci 87 %, holky 13 %
O tom, jací jsou dle Burda Comm. čtenáři Levelu, raději pomlčím.
Jak je to v Américe píše Tlamiczka: "Podle statistik je tam 44% hráčů ve věku 18-49 let a 25% hráčů je přes padesát let. Průměrný věk amerického hráče je 33 let. Takže ne jen mladí puberťáci. ... Už také dávno neplatí, že hry hrajou jen osoby mužského pohlaví. Ne, kluci, už nepaříte sami, 38% hráčů jsou baby." A já si myslím, že se Americe rychle přibližujeme a že už dávno neplatí hráči = děti.
Abych to celé shrnul:
1. V ČR a SR vychází DVD s přílohami Level a Score za 199 Kč
2. Oba časopisy jsou cílené primárně na čtenáře od 12 do 19 let a tomu odpovídá i struktura obou časopisů a nenáročný styl psaní.
3. Je zde obrovský prostor pro opravdový multiplatformní herní časopis bez DVD za příznivou cenu
Vzniklý prostor je jako dělaný pro Excalibur. Zatím bych ho viděl takto:
- multiplatformní (tj. na všechny ty krabičky, na kterých se dají hrát hry)
- psaný pro širší věkové spektrum a ne jen pro teenagery
- struktura odpovídající skutečnému časopisu (to dá nejvíce "zabrat")
- dostatečný počáteční počet stran (68 - 84 stran)
- bez DVD
- s měsíční periodicitou a příznivou cenou do 50 Kč (do 2 Euro)
To by v tom byl čert, aby takový časopis nezabral! To je můj dosavadní názor, teď jsem opravdu zvědavý na Vaši představu ideálního herního časopisu! -ml-
Další otázkou je také kvalita té papírové přílohy (tedy časopisu). Leč posouzení kvality je subjektivní a nemohu ho hodnotit, protože číst Score nebo Level mne prostě nebaví. Level je totiž podle svého vydavatele cílený na čtenáře se základním vzděláním (zdroj Burda Communications s.r.o.):
Vzdělání čtenářů: základní ... 56 %, střední ... 37 %, vysokoškolské ... 7 %.
Věk čtenářů: 12 - 19 let ... 60 %, 20 - 29 let ... 26 %, 30 - 39 let ... 8 %.
Socioekonomická klasifikace: A ... 18%, B... 7 %, C (bez vlastních příjmů) ... 26 %, zbytek % je asi D (trashmani)?
(Nejen) pohlaví: kluci 87 %, holky 13 %
O tom, jací jsou dle Burda Comm. čtenáři Levelu, raději pomlčím.
Jak je to v Américe píše Tlamiczka: "Podle statistik je tam 44% hráčů ve věku 18-49 let a 25% hráčů je přes padesát let. Průměrný věk amerického hráče je 33 let. Takže ne jen mladí puberťáci. ... Už také dávno neplatí, že hry hrajou jen osoby mužského pohlaví. Ne, kluci, už nepaříte sami, 38% hráčů jsou baby." A já si myslím, že se Americe rychle přibližujeme a že už dávno neplatí hráči = děti.
Abych to celé shrnul:
1. V ČR a SR vychází DVD s přílohami Level a Score za 199 Kč
2. Oba časopisy jsou cílené primárně na čtenáře od 12 do 19 let a tomu odpovídá i struktura obou časopisů a nenáročný styl psaní.
3. Je zde obrovský prostor pro opravdový multiplatformní herní časopis bez DVD za příznivou cenu
Vzniklý prostor je jako dělaný pro Excalibur. Zatím bych ho viděl takto:
- multiplatformní (tj. na všechny ty krabičky, na kterých se dají hrát hry)
- psaný pro širší věkové spektrum a ne jen pro teenagery
- struktura odpovídající skutečnému časopisu (to dá nejvíce "zabrat")
- dostatečný počáteční počet stran (68 - 84 stran)
- bez DVD
- s měsíční periodicitou a příznivou cenou do 50 Kč (do 2 Euro)
To by v tom byl čert, aby takový časopis nezabral! To je můj dosavadní názor, teď jsem opravdu zvědavý na Vaši představu ideálního herního časopisu! -ml-
Z historie Excaliburu
Je možné, že někdo nezná Excalibur? I takoví podivní lidé se najdou! A tak neuškodí trochu se podívat do historie, jak to vlastně s tím Excaliburem bylo.
Černobílé začátky Excaliburu v letech 1990 - 92 (čísla 0 až 10, L.L.G., Andrew) podrobně popisuje Bludr zde, pak následovalo období prvních barevných "pařanských" Excaliburů (čísla 11 - 20, Andrew + ICE), po odchodu celé redakce do nově vzniknuvšího Score Napoleonské období (čísla 21 - 28, Napoleon + Dundy), pak období čtrnáctidenníků a prvního profesionálního redaktora Excaliburu (29 - 44, skvělý & T. Mrkvička, Lewis, Shadow, Genagen...), poté následovalo dokonce období týdeníků (!!!), vydávaných ve zběsilém týdenním non-stop režimu (45 - 49, Kočí, Bínek, Twrdý), aby pak následovalo uklidnění v podobě rekordně tlustých (a výrobně drahých) Excaliburů 50 a 51. Celkem zatím vyšlo 80 čísel, takže následující Excalibur bude mít pořadové číslo 81.
Když se na to celé podívám s odstupem, tak podle mého hodnocení nejlepším obdobím Excaliburu bylo období čtrnáctideníků (skvělý JKL): Excalibur měl nejvyšší náklad ve své historii, byl vtipný, aktuální, redakce postupně přibírala nové kvalitní redaktory, cena byla 24 Kč. Hlavní vadou na kráse byl malý počet stran (pouze 36...). Ale i jiná období měla něco do sebe. Excalibur byl paradoxně nejlepší obsahově i ekonomicky, pokud vycházel bez CD s menším počtem stran. Snahy o tlustý Excalibur s lepenou vazbou měly za následek moje ekonomické vyčerpání, vyšší cenu a zvyšující se remitendu (tj. neprodané výtisky). Excalibur 80 byl tak na dlouhou dobu posledním Excaliburem, CD šlo vlastní cestou v podobě úspěšného Herního výběru a Nejlepších her.
Docela by mne zajímalo, jaké Excalibury se Vám líbily nejvíce a jaké období hodnotíte jako nejlepší?
A protože na netu občas zahlédnu škemrání některých pamětníků o skeny starých Excaliburů, ptám se tedy: "Chtěli byste, abych na Excalibur blogu postupně zveřejňoval staré Excalibury?"
Své názory pište do komentářů pod článkem a nezapomeňte na anketu! -ml-
Černobílé začátky Excaliburu v letech 1990 - 92 (čísla 0 až 10, L.L.G., Andrew) podrobně popisuje Bludr zde, pak následovalo období prvních barevných "pařanských" Excaliburů (čísla 11 - 20, Andrew + ICE), po odchodu celé redakce do nově vzniknuvšího Score Napoleonské období (čísla 21 - 28, Napoleon + Dundy), pak období čtrnáctidenníků a prvního profesionálního redaktora Excaliburu (29 - 44, skvělý & T. Mrkvička, Lewis, Shadow, Genagen...), poté následovalo dokonce období týdeníků (!!!), vydávaných ve zběsilém týdenním non-stop režimu (45 - 49, Kočí, Bínek, Twrdý), aby pak následovalo uklidnění v podobě rekordně tlustých (a výrobně drahých) Excaliburů 50 a 51. Celkem zatím vyšlo 80 čísel, takže následující Excalibur bude mít pořadové číslo 81.
Když se na to celé podívám s odstupem, tak podle mého hodnocení nejlepším obdobím Excaliburu bylo období čtrnáctideníků (skvělý JKL): Excalibur měl nejvyšší náklad ve své historii, byl vtipný, aktuální, redakce postupně přibírala nové kvalitní redaktory, cena byla 24 Kč. Hlavní vadou na kráse byl malý počet stran (pouze 36...). Ale i jiná období měla něco do sebe. Excalibur byl paradoxně nejlepší obsahově i ekonomicky, pokud vycházel bez CD s menším počtem stran. Snahy o tlustý Excalibur s lepenou vazbou měly za následek moje ekonomické vyčerpání, vyšší cenu a zvyšující se remitendu (tj. neprodané výtisky). Excalibur 80 byl tak na dlouhou dobu posledním Excaliburem, CD šlo vlastní cestou v podobě úspěšného Herního výběru a Nejlepších her.
Docela by mne zajímalo, jaké Excalibury se Vám líbily nejvíce a jaké období hodnotíte jako nejlepší?
A protože na netu občas zahlédnu škemrání některých pamětníků o skeny starých Excaliburů, ptám se tedy: "Chtěli byste, abych na Excalibur blogu postupně zveřejňoval staré Excalibury?"
Své názory pište do komentářů pod článkem a nezapomeňte na anketu! -ml-
Vítejte!
Zdravím všechny příznivce i odpůrce Excaliburu. Excalibur opět vstupuje na českou a slovenskou herní scénu! Zatím ve formě tohoto Excalibur blogu, cílem je papírový Excalibur.
A to ne ledajaký Excalibur, ale ten nejlepší, jaký jen může být. Ale co to znamená nejlepší? Nejprodávanější? Nejtlustší? Nejzábavnější? Nejlevnější? Nejvtipnější? Nej...??? A jaký by vlastně měl být? A pro koho by měl být určen? A co by v něm mělo být a co ne? A měl by vycházet s DVD nebo bez? A kolik by měl stát? Otázek je celá řada. A i když mám konkrétní představu, nemusí se shodovat s tím, co by chtěla většina z Vás. Proto také nejdříve přicházím s tímto Excalibur blogem. V něm se budu postupně věnovat všem důležitým parametrům nového Excaliburu a Vy budete mít možnost je měnit do podoby, která by Vám nejvíce vyhovovala.
Myslím, že to celé může být hodně zajímavé. Dnešní situace, kdy jsou na trhu dva časopisy s DVD s astronomickou cenou 199 Kč, je pro Excalibur velikou příležitostí. Excalibur nemá oproti Score a Levelu co ztratit a může využít situace na trhu k tomu, aby se vrátil zpět na pozici nejprodávanějšího časopisu počítačových her. S Vaší pomocí se to dá zvládnout. Když Vy teď zasejete semínka vašich přání, tak pak budete moci sklízet plody ve formě Excaliburu, který se bude číst jedním dechem a který vždy bude vítaným osvěžením. Tedy vzhůru do toho! Ptejte se, připomínkujte, odkazujte...
Martin Ludvík, vydavatel Excaliburu, alias -ml-
A to ne ledajaký Excalibur, ale ten nejlepší, jaký jen může být. Ale co to znamená nejlepší? Nejprodávanější? Nejtlustší? Nejzábavnější? Nejlevnější? Nejvtipnější? Nej...??? A jaký by vlastně měl být? A pro koho by měl být určen? A co by v něm mělo být a co ne? A měl by vycházet s DVD nebo bez? A kolik by měl stát? Otázek je celá řada. A i když mám konkrétní představu, nemusí se shodovat s tím, co by chtěla většina z Vás. Proto také nejdříve přicházím s tímto Excalibur blogem. V něm se budu postupně věnovat všem důležitým parametrům nového Excaliburu a Vy budete mít možnost je měnit do podoby, která by Vám nejvíce vyhovovala.
Myslím, že to celé může být hodně zajímavé. Dnešní situace, kdy jsou na trhu dva časopisy s DVD s astronomickou cenou 199 Kč, je pro Excalibur velikou příležitostí. Excalibur nemá oproti Score a Levelu co ztratit a může využít situace na trhu k tomu, aby se vrátil zpět na pozici nejprodávanějšího časopisu počítačových her. S Vaší pomocí se to dá zvládnout. Když Vy teď zasejete semínka vašich přání, tak pak budete moci sklízet plody ve formě Excaliburu, který se bude číst jedním dechem a který vždy bude vítaným osvěžením. Tedy vzhůru do toho! Ptejte se, připomínkujte, odkazujte...
Martin Ludvík, vydavatel Excaliburu, alias -ml-
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)